wtorek, 26 marca 2013

ZMIANA WYSOKOŚCI ALIMENTÓW I ZAKRES OBOWIĄZKU ALIMENTACYJNEGO

Zakres obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec dzieci precyzuje art. 135 kro, który wskazuje iż do ustalenia wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę:
a) usprawiedliwione potrzeby dziecka, ograniczając równocześnie maksymalną wysokość świadczenia do:
b) możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców. Potrzeby są różne i zależą od wieku dziecka, stanu zdrowia itp.

Jako zasadę przyjmuje się w praktyce orzeczniczej, iż rodzice partycypują w kosztach utrzymania dziecka po równo, solidarnie, chyba że któraś ze stron ma istotne przeszkody ku temu (np. jest niepełnosprawna). 

Podczas ustalania wysokości świadczenia brane są pod uwagę realne potrzeby dziecka (sąd zazwyczaj prosi o przedstawienie rzeczywistych miesięcznych wydatków na dziecko) z odniesieniem do średniego poziomu życia w Polsce. 

W obecnej praktyce orzeczniczej dla rodziców zarabiających powyżej średniej krajowej, wysokość alimentów nie zależy od dochodów - przyjmuje się, że uzasadnione potrzeby dziecka nie ulegają zmianie pomimo wzrostu dochodów któregoś z rodziców. Pod pojęciem uzasadnione potrzeby dziecka sąd weźmie pod uwagę typowe koszty związane z wyżywieniem, opieką medyczną, mieszkaniem, nauką itd. Sąd odrzuci natomiast jako nieuzasadnione świadczenia ponadstandardowe typu drogie markowe ubrania, prywatna szkoła, prywatne korepetycje itd, chyba że obie strony solidarnie zgodzą się na nie.
Należy zauważyć także, że w obecnym orzecznictwie wysokość zasądzonych alimentów jest odzwierciedleniem możliwości zarobkowych. To, że osoba jest bezrobotna nie zwalnia jej z obowiązku łożenia na zaspokojenie alimentów.
Koszty utrzymania rosną z wiekiem dziecka, dlatego nie miej oporów i wnioskuj do sądu o podwyższenie alimentów (zauważ, że płaca minimalna wzrasta co roku; ceny nie stoją w miejscu; inflacja także powoduje spadek wartości pieniądza).Kwota zasądzonych 300,00zł dwa lata temu nie jest warte tyle samo co 300,00zł obecnie.

OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY

Zgodnie z art 133 kro

§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku. 
§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. 

Błędne jest twierdzenie, iż obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci trwa z zasady do 18 roku życia, lub do ukończenia przez dziecko nauki w szkole publicznej w systemie dziennym, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 roku życia. Obowiązek alimentacyjny (czas jego trwania) może zostać ustalony przez sąd. Sąd bada zasadność istnienia obowiązku alimentacyjnego na wniosek. Przesłankami do wygaśnięcia obowiązku może być np. ukończenie edukacji i możliwość samodzielnego utrzymania się osoby alimentowanej. Alternatywą dla sprawy sądowej może być umowa miedzy stronami: osobą alimentowana i zobowiązanym do (płacenia) alimentów; o ustaniu obowiązku alimentacyjnego. 
Ustalenia takie zawsze warto poczynić w formie pisemnej. 

Wyjątkiem jest świadczenie wobec dziecka niepełnosprawnego, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie (tu obowiązek alimentacyjny nie wygasa - alimenty mogą być płacone dożywotnio). 

Do ukończenia 18 roku życia alimenty płacone są "do ręki" drugiemu z rodziców (lub innego opiekuna prawnego), lub sąd w wyroku określa inny sposób realizacji świadczenia (np. część kwoty jest płacona bezpośrednio na szkołę czy zajęcia dodatkowe). Po ukończeniu 18 roku życia alimenty płacone są dziecku, a nie drugiemu z rodziców - z mocy ustawy wygasa przedstawicielstwo ustawowe.

poniedziałek, 25 marca 2013

JAK PODNIEŚĆ SKUTECZNOŚĆ

Zapewne w tej kwestii jest tak wiele sposobów jak wielu jest komorników.

Ja promuję jeden: "Uprzykrzaj życie dłużnikowi z każdej strony". 

W przypadku bezskutecznej egzekucji pilnuj by:
1) komornik przeprowadzał dochodzenia co najmniej raz na pół roku. 
2) komornik wykonał czynności w terenie (w miejscu zamieszkania/pobytu) dłużnika - dlatego warto kierować wniosek do komornika właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika - co najmniej raz w roku.
3) komornik zlecił organom policji ustalenie miejsce pobytu/pracy dłużnika (tylko w przypadku gdy nie jest znane miejsce pobytu dłużnika np. dłużnik wymeldował się lub nie przebywa w miejscu zameldowania)
3) komornik złożył wniosek o wyjawienie majątku (gdy zaległość przekracza 6 rat alimentacyjnych)
4) gdy wyjawienie majątku nic nie da:
    a) komornik winien dokonać wpisu dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych,
    b) ty złóż wniosek do prokuratury właściwej na twoje miejsce zamieszkania o złośliwe uporczywe uchylanie się dłużnika od obowiązku alimentacyjnego (opisz szczegółowo w których miesiącach nie było wpłaty pełnej kwoty należnych alimentów - przy wpłacie niepełnej napisz ile nie zapłacono),
    c) złóż wniosek do właściwej (dla ciebie) jednostki urzędu miasta lub gminy o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego (do wniosku dołączyć należy zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji  - takie samo jak do funduszu alimentacyjnego).
5) jeśli jesteś w stanie udowodnić że obowiązany do alimentów nie podejmuje zatrudnienia bo pomaga mu rodzina powinieneś/powinnaś wystąpić z powództwem o zasądzenie alimentów od pozostałych członków rodziny dłużnika.
art 132 kro (kodeks rodzinny i opiekuńczy) Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

art. 129 kro 
§ 1. Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. 


Oznacza to tyle że jeżeli dłużnik nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego (np. prowadzona jest bezskuteczna egzekucja) można dochodzić alimentów od "wstępnch" czyli rodziców dłużnika, a gdy to z jakichś przyczyn jest niemożliwe, także od jego rodzeństwa.

WAŻNE: Jeśli prokuratura zawiadomi o umorzeniu postępowania ze względu na brak znamion przestępstwa lub innych - odwołaj się, nic to nie kosztuje. Jeśli nie wiesz jak to zrobić - skorzystaj z pomocy prawnej. Dla osób w trudnej sytuacji materialnej profesjonalni pełnomocnicy w izbach adwokackich i radcowskich pełnią dyżury i w określone dni udzielają porad nieodpłatnie. Poza tym funkcjonują obywatelskie poradnie prawne (jednak często nie udzielają porad telefonicznie). 
WAŻNE: Pilnuj terminów. Sposoby odwołania i instancja do której należy się zwrócić zawsze będzie wskazana w pouczeniu.

Wskazane postępowanie wymaga wiele pracy, ale pomaga w uskutecznieniu egzekucji. Chcesz coś otrzymać - zaangażuj się w egzekucję. Bądź wierzycielem alimentacyjnym (lub jego przedstawicielem) a nie A L I M E N C I A R Ą 

Wyjaśniam.
Alimenciara - okreslenie kolokwialne oznaczające osobę dla której jedynym źródłem utrzymania są otrzymywane (często z funduszu alimentacyjnego; czyli z naszych pieniędzy) alimenty oraz zasiłki z opieki społecznej. Charakteryzuje się postawą wysoce roszczeniową "mnie się to należy" i już. Dobro dzieci schodzi dla niej na dalszy plan. WSTYD
A żeby było sprawiedliwie:
Alimenciarz - dłużnik alimentacyjny przeciwko któremu toczy się beskuteczna egzekucja alimentów. Cecha charakterystyczna - byt cudowny; nie zarabia, nic nie posiada i ... żyje często bardzo dobrze bo wszyscy "dobrzy znajomi" mu pomagają. Dobro jego dzieci jest daleko w tyle. WSTYD

Tyle wyjaśnienia. Powyższe stanowi prywatną opinię piszącego czyli moją. Nie ma na celu osądzania kogokolwiek, a jedynie sygnalizuje problem i (może) skłoni kogoś do przemyśleń i ewentualnej dyskusji.


piątek, 22 marca 2013

BEZSKUTECZNA EGZEKUCJA ALIMENTÓW

Według ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów: bezskuteczności egzekucji — oznacza to egzekucję, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych; za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności z powodu:
a) braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika, 
b) braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.

W praktyce oznacza to tyle, że jeśli w toku egzekucji w ciągu dwóch miesięcy (pełnych kalendarzowych) nie wyegzekwowano całej kwoty alimentów zaległych oraz świadczeń bieżących, alimentowany nabywa prawo do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego (działa przy Urzędach Miast lub Gmin; często w Ośrodkach Pomocy Społecznej). Nie jest to jedyny wymóg formalny. Ze strony komornika potrzebujesz zaświadczenia o stanie egzekucji i przyczynach bezskuteczności (termin wydania max. 14 dni od daty złożenia wniosku) oraz zaświadczenia o kwotach wyegzekwowanych w roku poprzedzającym rok "świadczeniowy". Rok świadczeniowy dla FAL zaczyna się 1 pażdziernika. Czyli jeśli starasz się o świadczenie w miesiącu lutym 2013, to rok świadczeniowy 2012/2013 - donosisz zaświadczenie za rok 2011. Gdy jednak wystąpisz o świadczenie z funduszu od pażdziernika 2013 (rok świadczeniowy 2013/2014) będziesz potrzebować zaświadczenie za rok 2012. Jeśli w danym roku egzekucja nie była prowadzona, zawnioskuj o zaświadczenie o dacie wszczęcia postępowania egzekucyjnego.Szczegółowo funduszowi poświęcę kilka postów. W przypadku braku możliwości wszczęcia postępowania egzekucyjnego, zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji wydaje odpowiedni wydział Sądu Okręgowego zajmujący się egzekucją alimentów zagranicznych.

czwartek, 21 marca 2013

EGZEKUCJA ALIMENTÓW - OBOWIĄZKI KOMORNIKA

Podstawę egzekucji alimentów określa dział V Kodeksu Postępowania Cywilnego.

 Art 1081 
§ 1. Jeżeli egzekucja dotyczy alimentów lub renty mającej charakter alimentów, wierzyciel, kierując wniosek o wszczęcie egzekucji, nie ma obowiązku wskazywać sposobu egzekucji, ani majątku dłużnika, z którego ma być prowadzona. W takim wypadku uważa się, że wniosek dotyczy wszystkich dopuszczalnych sposobów egzekucji, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości. Wniosek o wszczęcie egzekucji można zgłosić również do komornika sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela. 
§ 2. Komornik ten jest obowiązany zawiadomić o wszczęciu egzekucji komornika sądu ogólnej właściwości dłużnika. Komornik zawiadomiony zażąda przekazania mu sprawy wraz ze ściągniętymi kwotami, jeżeli wskutek dalszych zajęć suma uzyskana ze wszystkich egzekucji nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli. Jeżeli dokonane zostało zajęcie wynagrodzenia za pracę lub wierzytelności, równocześnie z przekazaniem sprawy komornik zawiadamia pracodawcę, dłużnika, względnie wierzyciela zajętej wierzytelności, że dalszych wpłat należy dokonywać komornikowi, któremu sprawę przekazano.
§ 3. Jeżeli dłużnik odbywa karę pozbawienia wolności, wierzyciel może złożyć tytuł wykonawczy bezpośrednio dyrektorowi zakładu karnego, który obowiązany jest wypłacać wierzycielowi należności za pracę dłużnika lub jego pieniądze znajdujące się w depozycie zakładu karnego, w granicach określonych w art. 125 Kodeksu karnego wykonawczego.
§ 4. Przewidziana w § 3 wypłata nie może być dokonywana, jeżeli wnioski złożyło kilku wierzycieli, a należności za pracę dłużnika lub jego pieniądze znajdujące się w depozycie zakładu karnego nie wystarczają na zaspokojenie wszystkich należności tych wierzycieli lub jeżeli są zajęte przez organ egzekucyjny. W takim wypadku dyrektor zakładu karnego przekazuje wnioski do właściwego komornika.

Art. 1082 
Tytułowi egzekucyjnemu, zasądzającemu alimenty, sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu. Tytuł wykonawczy doręcza się wówczas wierzycielowi z urzędu. 

Art. 1083 
 § 1. Dochody wymienione w art. 831 § 1 pkt 2 podlegają egzekucji na zaspokojenie alimentów do trzech piątych części. 
§ 2. Wierzytelności z rachunku bankowego podlegają egzekucji na zaspokojenie alimentów w pełnej wysokości. 
§ 3. (skreślony). 

Art. 1084 
(skreślony) 

Art. 1085
W sprawach, w których zasądzono alimenty, egzekucja może być wszczęta z urzędu na żądanie sądu pierwszej instancji, który sprawę rozpoznawał. Żądanie takie kieruje się do właściwego organu egzekucyjnego.

Art. 1086 
§ 1. Komornik obowiązany jest z urzędu przeprowadzić dochodzenie w celu ustalenia zarobków i stanu majątkowego dłużnika oraz jego miejsca zamieszkania. Jeżeli środki te okażą się bezskuteczne, organy Policji przeprowadzą na wniosek komornika czynności w celu ustalenia miejsca zamieszkania i miejsca pracy dłużnika.
§ 2. Dochodzenie, o którym mowa w § 1, powinno być przeprowadzone okresowo w odstępach nie dłuższych niż 6 miesięcy. 
§ 3. Jeżeli w wyniku dochodzenia, o którym mowa w § 1, nie zostaną ustalone dochody dłużnika ani jego majątek, komornik składa wniosek do sądu o nakazanie dłużnikowi wyjawienia majątku. 
§ 4. W razie powstania zaległości za okres dłuższy niż 6 miesięcy komornik z urzędu składa wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o wpis dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych. Wniosek komornika nie podlega opłacie sądowej. 
§ 5. Bezskuteczność egzekucji nie stanowi podstawy umorzenia postępowania. Przepisu art. 823 nie stosuje się. 

Art. 1087 
 Jeżeli dłużnik zatrudniony jest u osoby bliskiej, osoba ta w razie zajęcia wynagrodzenia za pracę w poszukiwaniu świadczeń alimentacyjnych nie może zasłaniać się zarzutem, że wypłaciła dłużnikowi wynagrodzenie z góry, ani zarzutami, że dłużnik pracuje bez wynagrodzenia lub za wynagrodzeniem niższym od przeciętnego, albo że przysługuje jej wierzytelność do dłużnika nadająca się do potrącenia z jego roszczenia o wynagrodzenie.

Art. 1088 
Do egzekucji świadczeń alimentacyjnych stosuje się również przepisy tytułu drugiego.

Celowo wytłuściłem art 1086, gdyż określa on obowiązki komornika. Jako wierzyciel alimentacyjny lub przedstawiciel ustawowy pilnuj by organ egzekucyjny wykonał te czynności.

wtorek, 19 marca 2013

WNIOSEK KMP

Wzór wniosku KMP (egzekucja alimentów) - w przypadku problemów z wypełnieniem służę pomocą.



 

niedziela, 17 marca 2013

ALIMENTY - TAKIE JEST ŻYCIE

W życiu bywa różnie. Raz jest dobrze, a raz źle. Tak samo jest w związkach tych małżeńskich lub partnerskich. Tylko od ludzi zależy jak poradzą sobie z problemami które stawia przed nimi życie. Jak uzyskać alimenty?

O tym kiedy indziej.

Jak odzyskać już zasądzone alimenty - droga jest prosta (ale wymaga odrobinę twojego wkładu). Są dwa sposoby. 
1. Bezpośredni - tytuł wykonawczy (wyrok lub postanowienie lub ugoda Sądowa) zaopatrzony w klauzulę wykonalności należy złożyć w zakładzie pracy zobowiązanego do płacenia alimentów. Na tej podstawie pracodawca przekaże Ci kwotę należnych alimentów. Bez "pośrednika" i szybko - z taką samą częstotliwością jak realizowane są wypłaty.
2. Pośredni (egzekucyjny) -  tytuł wykonawczy (wyrok lub postanowienie lub ugoda Sądowa) zaopatrzony w klauzulę wykonalności wraz z wnioskiem egzekucyjnym należy złożyć u komornika.

wzór wniosku egzekucyjnego  (postaram się umieścić w najbliższym tygodniu)

Jak wybrać komornika. Najlepiej ze względu na właściwość miejscową - czyli zgodnie z zameldowaniem (zamieszkaniem) dłużnika. Taki komornik nie może odmówić przyjęcia Twojego wniosku egzekucyjnego. Zgodnie z przepisami w przypadku alimentów stosuje się właściwość przemienną, czyli właściwym będzie także komornik ze względu na twoje miejsce zamieszkania. 

Łatwo odnaleźć właściwość miejscową korzystając z  ogólnodostępnych darmowych wyszukiwarek:
np. HOGA. Podając swój kod pocztowy sprawdzasz właściwość sądu rejonowego/okręgowego/apelacyjnego. Mając te informacje łatwo ustalić właściwego komornika np. na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości lub Krajowej Rady Komorniczej (zakładka Kancelarie).

WAŻNE!
1. Musisz podać adres zamieszkania/pobytu dłużnika - wymóg formalny. 
2. Postaraj się zebrać możliwie najwięcej informacji o dłużniku: PESEL, NIP, nr dowodu osobistego, data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, numer rachunku (lub choć nazwę banku w którym posiada konto); dane zakładu pracy (nazwa, adres); informacje o ruchomościach (samochodach, sprzęcie komputerowym i RTV które dłużnik posiada; razem z miejscem przechowywania ruchomości); informacje o nieruchomościach. 

To przyspieszy i ułatwi egzekucję.
.

POWITANIE

Witam!
Zastanawiałem się nad sposobem przekazania swoich spostrzeżeń i uwag. W planach miałem stronę internetową (powstała ale nigdy jej nie uruchomiłem) brak czasu na uaktualnianie. Dziś padło na BLOGA. Czy moje oceny są trafne - ocenią czytelnicy. Krążyć będziemy wokół problemów z którymi stykam się codziennie (bądź prawie codziennie) w pracy; a także poza nią. Pracuję w niewielkiej kancelarii prawniczej. Moja praca opiera się na kontakcie z ludźmi z ulicy. Przeraża mnie nieznajomość prawa, a także konsekwencje tej niewiedzy, z których przeciętny "Kowalski" bądź "Nowak" nie zdaje sobie sprawy. Powiedzenie "sprawiedliwości będę szukać w Sądzie" jest tak samo częste jak złudne. Prawo jest takie samo dla wszystkich, jednak nie wszyscy potrafią wykorzystać możliwości jakie dają przepisy prawa. Nieznajomość prawa szkodzi. Nie bójmy się pytać prawnika. Sprawiedliwość jest sprawiedliwością, jednak w prawie obowiązują np. terminy, procedury, środki formalno-prawne. Będę starał się pisać prosto bez użycia skomplikowanych terminów; tak by każdy czytelnik mógł łatwo zrozumieć przekaz.

Informacje które pozostawiam na stronie nie mogą być traktowane jako porady prawne w świetle obowiązujących przepisów. Publikujący nie ponosi odpowiedzialności cywilnoprawnej z tytułu wykorzystania umieszczonych treści, które są tylko opiniami autora.