piątek, 22 marca 2013

BEZSKUTECZNA EGZEKUCJA ALIMENTÓW

Według ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów: bezskuteczności egzekucji — oznacza to egzekucję, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych; za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności z powodu:
a) braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika, 
b) braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.

W praktyce oznacza to tyle, że jeśli w toku egzekucji w ciągu dwóch miesięcy (pełnych kalendarzowych) nie wyegzekwowano całej kwoty alimentów zaległych oraz świadczeń bieżących, alimentowany nabywa prawo do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego (działa przy Urzędach Miast lub Gmin; często w Ośrodkach Pomocy Społecznej). Nie jest to jedyny wymóg formalny. Ze strony komornika potrzebujesz zaświadczenia o stanie egzekucji i przyczynach bezskuteczności (termin wydania max. 14 dni od daty złożenia wniosku) oraz zaświadczenia o kwotach wyegzekwowanych w roku poprzedzającym rok "świadczeniowy". Rok świadczeniowy dla FAL zaczyna się 1 pażdziernika. Czyli jeśli starasz się o świadczenie w miesiącu lutym 2013, to rok świadczeniowy 2012/2013 - donosisz zaświadczenie za rok 2011. Gdy jednak wystąpisz o świadczenie z funduszu od pażdziernika 2013 (rok świadczeniowy 2013/2014) będziesz potrzebować zaświadczenie za rok 2012. Jeśli w danym roku egzekucja nie była prowadzona, zawnioskuj o zaświadczenie o dacie wszczęcia postępowania egzekucyjnego.Szczegółowo funduszowi poświęcę kilka postów. W przypadku braku możliwości wszczęcia postępowania egzekucyjnego, zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji wydaje odpowiedni wydział Sądu Okręgowego zajmujący się egzekucją alimentów zagranicznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz