czwartek, 11 kwietnia 2013

ALIMENTY ZAGRANICZNE

Konwencja Nowojorska

Jeżeli państwo na terytorium którego przebywa dłużnik jest uczestnikiem Konwencji Nowojorskiej o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 20 czerwca 1956 r. (Dz.U z 1961 r. Nr.17, poz.87) można niniejszych roszczeń dochodzić w oparciu o jej założenia. Z dniem 18 czerwca 2011r. w państwach członkowskich Unii Europejskiej, z wyjątkiem Królestwa Danii oraz Zjednoczonego Królestwa, podlega stosowaniu Protokół o prawie właściwym dla zobowiązań alimentacyjnych sporządzony w Hadze dnia 23 listopada 2007r. Konwencję Nowojorską można stosować po tej dacie jedynie dla państw nie będących stroną niniejszego rozporządzenia. Poniższe formularze maja zastosowanie jedynie dla państw nie będących stroną rozporządzenia oraz dla spraw aktualnie prowadzonych w trybie Konwencji Nowojorskiej.

Protokół Haski

W dniu 18 czerwca 2011 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Wspólnot Europejskich nr 4/09 w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych (Dz.U.UE L z dnia 10 stycznia 2009 r.), który ma pierwszeństwo stosowania przed Konwencją Nowojorską. W celu złożenia wniosku wierzyciel zwraca się do właściwego dla siebie Sądu Okręgowego (Wydział alimentów zagranicznych) z wnioskiem kierowanym do Prezesa Sądu Okręgowego o wszczęcie postępowania egzekucyjnego od zobowiązanego dłużnika. Do podania należy dołączyć:
  • oryginał skróconego aktu małżeństwa,
  • oryginał skróconego aktu urodzenia dzieci,
  • odpis wyroku zasądzającego alimenty z klauzulą wykonalności,
  • odpis wyroku przygotowany do obrotu zagranicznego przez wydział, który wydawał niniejsze orzeczenie,
  • szczegółowe wyliczenie zaległości alimentacyjnych (sporządzone własnoręcznie),
  • zaświadczenie o kontynuowaniu nauki przez dzieci,
  • zaświadczenie o zarobkach rodzica sprawującego opiekę oświadczenie majątkowe (sporządzone własnoręcznie),
  • poświadczene notarialnie pełnomocnictwo upoważniające organ zagraniczny do prowadzenia egzekucji zaległości alimentacyjnych (podpisane przez wierzyciela),
  • wniosek w sprawie uzyskania świadczeń alimentacyjnych,
  • dane dotyczące konta bankowego (z oznaczeniami niezbędnymi do obrotu zagranicznego IBAN/BIC, SWIFT),
  • zdjęcie dłużnika,
  • dowód doręczenia dłużnikowi dokumentacji wszczynającej postępowanie sądowe tj. odpis pozwu, pouczenie i wezwanie przygotowane do obrotu zagranicznego przez wydział, który wydał orzeczenie w sprawie.
Wymagane dokumenty dostępne są pod adresem:
http://bip.ms.gov.pl/pl/ministerstwo/wspolpraca-miedzynarodowa/alimenty/

Jeśli nie znasz dokładnego miejsca pobytu pamiętaj o formularzu nr V (wniosek o poszukiwanie dłużnika).

WAŻNE!

Ważne ułatwienia dla osób, które mają problemy z otrzymywaniem zasądzonych alimentów z powodu przebywania niesolidnego rodzica za granicą wprowadził obowiązujący od 1 października 2008 r. Fundusz Alimentacyjny. Wynika to z przyjętej w ustawie definicji bezskutecznej egzekucji, która występuje również w sytuacji, jeśli nie można wszcząć lub prowadzić egzekucji przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Polski, w szczególności gdy: brak jest podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika, nie ma możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą. W takiej sytuacji osoba, która nie otrzymuje alimentów, powinna złożyć w swojej gminie zamieszkania wniosek o przyznanie jej świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego wykazując przy tym jednocześnie bezskuteczność wcześniej podjętych działań egzekucyjnych. W takiej sytuacji zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych wystawia Sąd (nie komornik).